Ar žinote, kas lemia mūsų odos, plaukų ir akių spalvą? Tai pigmentas melaninas. Melanino gamybos procesas gali sutrikti dėl įvairių priežasčių. Taip pat atsiradusios (arba įgimtos pigmentinės dėmės) gali būti skirtingos. Panagrinėkime.
STRAZDANOS. Dažniausiai atsiranda labai šviesios odos žmonėms. Jos gali būti tiek ant veido, tiek ant kūno. Tai lemia genetika: tokia oda turi per mažą natūralią fotoapsaugą. Todėl strazdanos ypač paryškėja gavę pirmuosius saulės bučinius ankstyvą pavasarį. Kas turi strazdanų dažniausiai nori jomis atsikratyti ir atvirkščiai. Statistika byloja, kad net 75 proc. vyrų strazdanotos merginos atrodo patrauklesnės . Taigi…
MELAZMA. Šios dėmės dažniausiai atsiranda moterims. Pagrindinės priežastys: hormonų sutrikimai nėštumo metu, prasidėjus menopauzei, vartojant hormoninius preparatus. Taip pat dėl tam tikrų ligų ir vartojamų vaistų. Būdingos netaisyklingų ribų hiperpigmentuotos dėmės, dažniausiai veido srityje. Dėmių spalva įvairuoja nuo šviesiai rudos iki tamsiai rudos ar pelenų spalvos. Šios dėmės linkusios tarpusavyje susilieti, be to, jos išsidėsto simetriškai.
APGAMAI. Gali būti įgimti ir įgyti, kurie, kaip galvojama, atsiranda dėl įgimto polinkio jiems atsirasti. Įgimti apgamai, kaip rodo šių dėmių pavadinimas, tai atsiradę odoje spalvos pokyčiai, su kuriais gimstama arba kurie išryškėja netrukus po gimimo. Dėl ko šios dėmės atsiranda, yra nežinoma. Nėra tiksliai nustatyta ir ar įgimtos dėmės paveldimos.
ŠLAKAI. Dažniausiai atsiranda dėl stipraus UV spindulių poveikio, ypatingai jei oda per daug nudegė saulėje. Būtent todėl jie kartais vadinami saulės šlakais. Senatviniai šlakai paprastai tampa ryškesni perkopus 50 metų. Jie atsiranda dėl odos senėjimo bei saulės poveikio. Senatviniai šlakai labiausiai išryškėja turintiems šviesią odą.
POUŽDEGIMINĖ HIPERPIGMENTACIJA – tai odos spalvos pakitimai, kurie atsiranda, dėl tose vietose vykusių uždegiminių procesų. Dažniausiai po aknės nesaugant odos nuo saulės.
BALTMĖ. Tai odos liga, pasireiškianti išnykusia pigmentacija odoje ar gleivinėse. Pigmentacijos išnykimas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, tačiau aiški kilmė dažnai būna nežinoma.
Pigmentinės dėmės dažniausiai nėra pavojingos- labiau kelia estetines problemas. Bet jas reikia stebėti (ypač apgamus) ir atsiradus pokyčiams kreiptis į gydytojus.
#Melaninas#Oda#Pigmentacija#Šlakai#Odospriežiūra#Hiperpigmentacija#Apgamai#PigmentinėsDėmės#Melazma#Strazdanos#SaulėsBučiniai